Jeg har længe gerne villet tage et billede af Operaen i København om aftenen, da jeg syntes den er utrolig flot om aftenen, og jeg havde desværre en mulighed for det, da jeg var på tur til Møns Klint med CanonEos. Heldigvis havde mit arbejde ligesom de tidligere år arrangeret en tur til Tivoli i København søndag d. 14 december, så jeg øjnede en mulighed, for at tage til København allerede om lørdagen og derved få taget mine billeder.
Så på trods af en julefrokost om fredagen med arbejde, så tog jeg toget mod København lørdag d. 13 december og skulle overnatte på Amager Vandrehjem. Så hurtigt omkring Vandrehjemme og aflevere min opbakning og derefter tilbage til København og mod Nyhavn. Jeg startede med at gå direkte til Operaen, for at få taget de billeder, som jeg først om fremmest var kommet afsted for. Stor var min skuffelse derfor, da jeg kom til Operaen og opdagede at der ikke var lys i foyen, hvilket var det jeg håbede på. Det viste sig selv, at dagens forestilling var slut og man derfor havde slukket lyset. Jeg prøvede dog at få det bedste ud af det, så det først par billeder er fra den aften.
Heldigvis havde jeg også søndagen sammen med arbejde i Tivoli, hvor jeg så ville prøve, om jeg kunne få tid til at komme omkring Operaen også. Så da solen begyndt at gå nedad, så gik jeg mod Operaen, så der var jeg nede i 1,5 time inden jeg gik tilbage til Tivoli og tog nogle aften billeder.
Se billederne af Operaen her